Рекомендації батькам щодо профорієнтації

1. Інформацію про професійні плани дитини можна отримати тільки в ході відвертої бесіди з ним, ні в якому разі не на бігу. Найкраще завести розмову як би «до слова». При цьому намагайтеся проявляти терпіння, такт і щиру зацікавленість.
2. Якщо старшокласник не може чітко сформулювати свої плани, треба спробувати зрозуміти, з чим це пов'язано.
3. Корисно запропонувати дитині попрацювати на осінніх або зимових канікулах, вибравши якесь конкретне заняття.
4. Якщо Вас засмучує професійний вибір дитину, не відмовляв його і не забороняйте йому щось категорично. Постарайтеся з'ясувати, на чому заснований його вибір.
5. Якщо старшокласник тільки мріє, а нічого не робить, треба допомогти йому скласти конкретний план, обговоривши, скільки часу у нього є і що необхідно встигнути.
6. Допоможіть своїй дитині підготувати «запасний варіант» на випадок невдачі на обраному шляху.
Немає проблем у тих мам і тат, чиї діти з ранніх років мріють про кар'єру лікаря, космонавта або юриста і з завзятістю студіюють підручники, готуючись до вступу до вузу. Втім, за запевненнями фахівців, таких дітей меншість, набагато більше тих, у кого вибір професії викликає серйозні сумніви і труднощі. Що робити батькам у такій ситуації? Розгортати серйозну профорієнтаційну роботу! Причому питання про те, куди піти вчитися, краще починати вирішувати ще в 8-9-му класі.
Разом, але не замість
Головне для батьків - віддавати собі звіт в тому, що вони лише допомагають дитині визначитися, а зовсім не визначаються замість нього. Допомагають - тому що більшість дітей в 14-16 років ще психологічно не готові зробити вибір самостійно, більше того, значна частина їх відчуває страх перед необхідністю прийняття рішення. За довгі роки навчання в школі ім пропонувалися в основному готові рішення, все було відомо наперед і визначено розкладами та навчальними планами. І розгубленість підлітка, коли йому раптом пропонують визначитися в такому архіважливій питанні, цілком зрозуміла. Так що навряд чи батькам варто так вже розраховувати на повну самостійність дитини у виборі професії: ваш подорослішав малюк підсвідомо чекає ради від старших, навіть якщо прямо він про це не говорить. З іншого боку, не можна повністю знімати з нього відповідальність за який чинять вибір. Важливо, щоб у нього склалося відчуття, що це він так вирішив. Адже якщо підлітку здається, що професію він вибрав не сам, то і вчиться він не для себе, сприймаючи навчання як нудну і обтяжливу обов'язок.
Але, зрозуміло, дієва профорієнтаційна робота можлива тільки в тих сім'ях, де налагоджена довірча атмосфера. Якщо ж діалогу не виходить і обговорення будь-якого питання закінчується відкритою конфронтацією, значить, спочатку треба відновлювати «погоду в домі» (і краще за допомогою психолога), а вже потім займатися плануванням майбутнього.
7 кроків до вирішення
Отже, завдання батьків - не нав'язувати підлітку вже готове рішення, а допомогти йому визначитися самому. Як це зробити?
КРОК 1. Складіть таблицю професійних уподобань. Вибираючи професію, людина вибирає не тільки спосіб добування грошей, а й соціальне середовище, спосіб життя. Запропонуйте дитині подумати над тим, яким вимогам, на його думку, повинна відповідати його майбутня робота. Складіть максимально докладний список таких вимог (рівень заробітної плати, характер та умови праці, престижність, зайнятість, реальне працевлаштування і т. Д.). Впишіть ці пункти в стовпці, а в рядки - назви професій, що здаються чомусь дитині найбільш привабливими. Заповнюючи таблицю, зіставляйте вимога і професію: якщо вони збігаються, ставте в цій клітці плюс, якщо ні - мінус. Проаналізуйте, яка професія набрала плюсів найбільше. Можливо, біля цієї спеціальності дитині і варто шукати своє покликання.
Зрозуміло, такий спосіб профорієнтації - не самий точний. Але його перевага в тому, що він пропонує школяреві самостійно поміркувати (і може бути, вперше!) Над особистою системою цінностей, над тим, яким він бачить своє майбутнє.
КРОК 2 Розширюйте знання про професійному світі. Щоб вибирати, потрібно знати, з чого вибирати. Між тим очевидно, що життєвий досвід підлітка обмежений, його уявлення про трудову діяльність уривчасті, а підчас і нереалістичні. Наприклад, багато старшокласників стверджують, що збираються стати менеджерами, але на питання про те, що це за робота, виразно відповісти не можуть. Інші змішують поняття «професія» і «посаду», наприклад заявляють: «Хочу бути начальником!» Хтось каже, що любить грати в комп'ютерні ігри, отримувати інформацію з Інтернету, тому хоче стати програмістом. А адже програміст - аж ніяк не просто користувач комп'ютера. Завдання батьків - виступити експертом, поділитися тією інформацією, якою він володіє: розповісти, що являє собою та чи інша професія, які обмеження вона накладає.
До профорієнтаційної роботи можна залучити друзів і знайомих. Наприклад, якщо ваше чадо подумує, чи не стати йому юристом - і серед ваших знайомих якраз такі є, - варто попросити їх поспілкуватися з вашою дитиною, навіть зводити його до них на роботу. Досвід подібного спілкування може змусити підлітка задуматися про те, наскільки його уявлення про обраної спеціальності відповідають дійсності.
КРОК 3 Більше інформації! Активно (і разом з дитиною!) Збирайте інформацію про ринок праці, про нових і перспективних спеціальностях. У цьому можуть допомогти щорічно випускаються довідники, професійні журнали, а також інтернет-сайти Іноді в подібних виданнях дитина знаходить професію, про існування якої він не здогадувався (і навіть не здогадувалися його батьки!).
КРОК 4. Від слів - до діла. Але не варто обмежуватися тільки розповідями і розмовами. Всі ми знаємо, що підлітки досить скептично ставляться до думки дорослих, особливо батьків. Набагато важливіше безпосередній досвід. Якщо дитину зацікавила якась професія, запропонуйте йому «порепетировать» її в профільному гуртку, секції, класі. Наприклад, в Московському міському палаці дитячої творчості на Воробйових горах працюють навчальні групи акторів, астрономів, автомеханіків, підприємців, продюсерів, кінооператорів, десантників і багато-багато інших, загальним числом більше 1200!
(Зверніть увагу: заняття в більшості з них безкоштовні.) Інший цікавий варіант - школи юних при МГУ (юного хіміка, фізика, психолога, перекладача, журналіста, геолога тощо. Д.). Завдання таких шкіл не стільки в підготовці до вступу до вузу, скільки в придбанні початкового професійного досвіду, в оцінці спеціальності «зсередини». Заняття в деяких з таких шкіл також безкоштовні.
КРОК 5. Запропонуйте дитині пройти профорієнтаційне тестування. Щоб вибрати професію, необхідно не тільки розбиратися в світі існуючих професій, але перш за все пізнати себе - свої особистісні якості, здібності, прагнення. Адже очевидно, що кар'єрних висот людина скоріше доб'ється в тій справі, яке, з одного боку, йому цікаво, а з іншого - відповідає його здібностям. Наприклад, дизайнеру важливо мати зорову логіку та образне мислення, журналісту - вміння помічати деталі і зв'язно викладати думки, інструктору з фітнесу - фізичну підготовку та організаторські здібності і т. Д. В Інтернеті є багато тямущих тестів (наприклад, на сайтах www.proforientator. ru; www.reccons.ru; www.kop.ru), які дозволяють «намацати» професійні інтереси, особистісні особливості, здібності старшокласника і співвіднести ці параметри один з одним. Однак треба мати на увазі, що мета таких тестів - не видати на гора готову відповідь на запитання «ким бути», а «запустити» процес самопізнання, допомогти дитині розібратися в тому, який він за складом характеру, до чого у нього є схильності, а до чого ні. І ні в якому разі не можна вважати отримані результати і висновки однозначно вірними.
КРОК 6. В інститут - на екскурсію. Непогано зводити дитину на «день відкритих дверей» в вуз - і бажано не в один. Не надавайте таким походам надмірне значення - адже зовсім не обов'язково, що саме тут ваш отрок захоче провести свої студентські роки. Ідіть до вузу просто як в музей - подивитися, поспілкуватися, відчути «моє - не моє».
КРОК 7. Обговорюйте альтернативи. Говорячи з дитиною про майбутню професію, не зациклюйтеся на одному варіанті. Як правило, сам підліток про запасний аеродром не замислюється, тому для батьків важливо поставити перед ним питання: що він робитиме, якщо йому не вдасться реалізувати намічене? Наявність альтернативи дозволяє знизити у дитини напругу і тривогу. Можна запитати прямо: «А чим ти збираєшся займатися, якщо у тебе не вийде стати економістом?» А можна обговорювати цю проблему стосовно до третіх осіб: «Уявляєш, Андрій все життя мріяв стати футболістом, готувався до спортивній кар'єрі, але отримав травму, і йому довелося піти. Тепер він думає, ким бути ».
Помилка - теж досвід
Вибір професії - справа, без сумніву, важлива і відповідальна, але не варто ставитися до нього як до процесу необоротного. Той вибір, який роблять наші діти сьогодні, відображає лише їхні нинішні інтереси і потреби. Чудово, якщо обрана спеціальність завжди буде їм цікава, ну а якщо їх уподобання зміняться - в ​​цьому немає ніякої трагедії. Фахівці відзначають, що вибір професії один раз і на все життя йде в минуле. Ми живемо в світі, який стрімко змінюється. Неможливо передбачити, якою буде ситуація на ринку праці, скажімо, років через десять.
Не виключено, що спеціальності, які в даний час затребувані і високо оплачуються, зовсім будуть такими і навпаки. Але в будь-якому випадку у кожного залишається можливість щось переграти або почати заново.


Кiлькiсть переглядiв: 383