В буденному слововживанні фраза "бути самим собою" - це вести себе природно, без напруги, відчуваючи всередині комфорт, добробут і гармонію.

"Будь самим собою, дозволь собі просто бути таким, який ти є!" - традиційна рекомендація психотерапевтів. Як правило, це означає: не напружуватися, вести себе звичним чином, роби те, що хочеться тут і зараз!


Ми не зобов'язані відповідати чиїмлсь очікуванням, ми маємо право бути в тому настрої, який до нас прийшов, говорити і робити те, що йде у нас від душі.

Зазвичай подібні рекомендації наближають людину до його зоні комфорту, покращують його стан, дають йому легкість і розкутість його поведінки. Це корисна вправа як спосіб підвищення впевненості і зняття напруги, але робити його нормою життя і за фактом зловживати їм не потрібно так само, як молодим дівчатам не варто захоплюватися косметикою, а чоловікам - бути акуратніше з алкоголем. Те, що добре понемного і іноді, стає проблемою в постійному використанні. Така рада часто дають скутим або невпевненим в собі людям, але людям сильним і націленим на розвитку ця рекомендація недоречна.

Якщо ви плануєте розвиватися, то гасло "Бути самим собою" потрібно відкласти в сторону: на час, а саме на час розвитку. Розвиток - це вихід з комфортного стану, на цей час багато хто стає "сам не свій", і спокійне розслаблення в такій ситуації не всім доступно. Так відбувається будь-який розвиток: етап струси, коли кожна зміна / рух робить нас не самим собою, потім період вбудовування чогось у своє життя чи свідомості, і тільки після цього я знову стаю сам собою - тільки вже трохи іншим ...

"Хто я є насправді?" - Питання про інше, ніж бажання "бути самим собою". "Хто я є насправді?" - Це питання задають або ті, хто відчуває втрату себе, механічність або фальшивість свого життя, або ті, хто вірить у можливості свого особистісного росту, шукає вершини свого особистісного зростання.

Як тільки ми знайомимося з розвиненими людьми, виявляється, що для різних людей "бути самим собою" означає дуже різне. Є люди, що живуть минулим, і є люди, які живуть майбутнім. Для людини, що живе минулим, "бути самим собою" - це бути тим, ким він звичним чином був раніше, тобто це прагнення залишатися в зоні комфорту.

Наприклад, я лежу з на дивані, і мені добре. А ось піти в спортзал - це "боротися з самим собою", а не бути ним. Або, я звик їздити на трамваї, і мені добре. А купити машину і добиратися до роботи набагато швидше - ні, "це не по мені". Або, припустимо, у мене тихий голос. Тоді - сам собою - я розмовляю тихо. І якщо я в-к-л-а-д-а-ю-с-ь в кожне слово, щоб донести свою думку, я перестаю бути собою!

"Бути собою" - це використовувати тільки добре завчені патерни поведінки, в спілкуванні користуватися тільки звичними способами, не пробувати нове і не ризикувати.

Наприклад, я хочу познайомитися з дівчиною, для чого абсолютно щиро і від душі питаю "дівчина, можна з вами познайомитися?" і звично отримують отлуп. Навчитися ж ефективним Фенько, як стати цікавим в спілкуванні - ні, це все маніпуляції і порушує мій внутрішній світ. Або, для імпульсивної дівчата природно дзвонити без приводу десять разів на дню молодій людині, в якого вона закохана. Красивий роман тут можливий, а заміж тут не вийти.

Якщо у вас серйозні завдання, потрібно щось більше, ніж просто бути собою. Крім того, для людини, що живе майбутнім, «бути самим собою» - це бути тим, хто відгукується на виклик майбутнього, хто йде назустріч реалізації задуму про себе, хто готовий напружуватися, хто готовий бути різним і будь-яким.

М.І. Козлов

Кiлькiсть переглядiв: 0