ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ
Харків здавна славиться іменами людей,
які посідають визначне місце в літературному житті України.
На цій сторінці ми будемо поступово знайомити вас
з поетами і письменниками, життя і творчість яких
пов’язані з нашим краєм
Григорій Сковорода
(1722 — 1794)
Григорій Сковорода -видатний український поет, педагог, просвітитель, філософ. Він залишив нам у спадок поетичні твори, філософські трактати, листи, афоризми.
Лев Толстой, для якого не існувало авторитетів, писав про Григорія Сковороду: "Багато в його світогляді є дивовижно близького мені. Я недавно іще раз його перечитав. Мені хочеться написати про нього. І я це зроблю. Його біографія, мабуть, ще краща за його твори, але які гарні й твори!"
Борис Чичибабін
(1923—1994)
Борис Олексійович Чичибабін — поет, якого зазвичай відносять до так званих "шестидесятників".
Борис Чичибабін народився у Чугуєві. В червні 1946 року, студентом Харківського університету, був заарештований «за антирадянську агитацію», після чого провів п"ять років у тюрмах (Лефортово, Бутирки) та Вятлазі. По поверненню Борис Чичибабін працював бухгалтером в домоуправлінні, а пізніше економістом в одному з трамвайних депо Харкова. Вірші Чичибабіна розходились в списках, багато поетів-сучасників приїздили у місто заради того, щоб зустрітися з ним.
Офіційне визнання прийшло до поета тільки наприкінці життя, в роки перебудови.
Лауреат Державної премії СРСР (1990).
В нашій бібліо
теці є такі книги Бориса Чичибабіна:
1. Колокол: Стихи. — М.: «Советский писатель», 1991
2. Мои шестидесятые. — К.: Дніпро, 1990.
Микола Побелян
Микола Побелян народився 22 червня 1948 року в селі Покошичі на Чернігівщині.
Був пастухом, кочегаром, «цілинником».
Перша літературна публікація датована 1962 роком. Прийнятий до НСПУ в 2001 році за збірки поезій «Дай мені долоньку» (1997) та «Сніги на двох» (видавництво «Зерна», 1999, «Бібліотека альманаху українців Європи»), а також публікації в колективних збірниках, антологіях України: «Вітрила-95», «Самоцвіти», «Золотий гомін», «Слобожанська муза», «Слобожанська яса»; журналах: «Березіль», «Малятко», «Слобожанщина», «Дивослово», «Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах», «Зерна», «Ятрань»; газетах: «Літературна Україна», «Голос України», «Освіта України», «Слобідський край», «Нові горизонти», «Южная магистраль». Його вірші перекладались на іврит, російською, вірменською, французькою мовами.
За фахом і покликанням — учитель української мови і літератури. Очолює роботу літературної студії «Грудка» ім. Станіслава Шумицького. У 1980 році створив перший в СРСР Музей хліба.
Роман Левін.
Харківський поет.
Роман Александрович Левин родился 30 июля 1939 года в Лубнах (Полтавская обл.) в семье военного. Войну встретил десятилетним мальчиком на границе в Бресте, где служил его отец. Там были расстреляны фашистами его самые близкие люди: мама, сестренка, бабушка и дед. Да и сам он чудом уцелел, от смерти трижды его спасали незнакомые простые сердобольные женщины.
Сергей Смирнов в своей знаменитой книге «Брестская крепость» посвятил Роману Левину целую главу — «Мальчик из Бреста». Из 36 тысяч погибших в том приграничном белорусском городе на сегодня в живых остался только он один.
Лауреат муниципальной премии имени Александра Олеся, автор тридцати книг стихотворений и прозы.
Ніна Супруненко
Ніна Супруненко (дівоче прізвище Микитенко) народилася в с. Новоселиця Семенівського району Полтавської області. Закінчила школу, Лохвицьке медичне училище, режисерське відділення Харківського Державного інституту культури.
Працювала операційною сестрою в Полтаві, завідуючою відділом Палацу студентів Харківського Національного технічного університету «ХПІ». Поезії друкувалися в Україні, Австралії, Великобританії, Вірменії, Росії.
Ніна Супруненко – член Національної Спілки письменників України з 1992 року. Друкується з 1970 року. В 1997 році нагороджена Міжнародною Почесною медаллю «Берегиня». Лауреат премії імені Олександра Олеся (1999 р.) Нагороджена Срібним Хрестом Великобританії(2003 р.) Живе і працює в Харкові.
Терпка тернина
Автопортрет
Христина Данилівна Алчевська
(1841-1920)
Христина Данилівна Алчевська - український педагог, прогресивна діячка народної освіти, організатор і керівник недільних шкіл, методист початкової школи, засновник й учитель Харківської жіночої недільної школи, яка стала організаційно-методичним центром недільних шкіл Росії, член Харківського товариства поширення серед народу грамотності, попечителька однокласної земської школи в с. Олексіївка (тепер Луганська обл.), збудованої на власні кошти, автор методичного посібника для навчання дорослих "Книга дорослих", праці "Передумане й пережите", в яку ввійшли щоденники, листи, спомини; упорядник покажчика книжок для народного й дитячого читання "Що читати народу?"
Алчевська Христина Данилівна
Корисні посилання для вчителя:
Цикл уроків "Поетична Харківщина"
Життя і творчість Степана Сапеляка. Збірка Страсті по любові
Поезія Віктора Тимченка, Миколи Побеляна, Володимира Верховеня
Слобожанські музи : Наталя Матюх, Оксана Мардус, Ольга Тараненко
Контрольна робота. Тема: "Література рідного краю"
Твір - роздум на тему "Моя Харківщина"
Література про рідний край:
рекомендаційний список літератури.
Шановні користувачі бібліотеки! Ці книги про Харків, Слобожанщину та її славнозвісних людей ви можете прочитати у нашій бібліотеці.
1. Багалій Д.І. Історія Слобідської України / Передмова, коментар В.В.Кравченка.- Харків: Основа,1991.-982с.
2. Історія міста Харкова XX століття / О.Н.Ярмиш, С.І.Посохов, А.І.Епщтейн та ін. - Харків: Фоліо, Золоті сторінки, 2004.-686с.
3. Харків - моя мала Батьківщина: Навчальний посібник з народознавства / Харк. держ. ун-т ім. Г.С.Сковороди / За ред.І.Ф.Прокопенка.-Харків: ОВС, 2003.-544с.
4. Астахова О.В., Крупа Т.М. Ми - харків`яни, нам є чим пишатися! - Харків: Торсінг, 2003.-176с.
5. Мандрівка центром Харкова.- Харків: Юнісофт, 2018.-128с.